Středa, 12 Prosinec 2018
Detaily PDF Tisk Email

Kdo?

Kde?

Kdy?

Fotoklub Safír 

Turnov - foyer KC Střelnice

5.12.2018 - 5.2.2019

Vernisáž 5.12.2018 středa v 17.00 hod


 

 

Foptoklub Safír Turnov,z.s.

Traduje se, že se turnovští fotografové scházeli k výměně zkušeností již krátce po první světové válce. Tato aktivita přetrvala s několika přestávkami až do padesátých let, kdy patronát nad fotografy převzal tehdejší  národní podnik Dioptra Turnov.

O málo let později se skupina rozdělila na filmovou a fotografickou sekci a přešla pod Okresní kulturní středisko. Fotografové stáli v roce 1961 u zrodu  mapového okruhu Český ráj. V roce 1970  se fotoklub osamostatnil a již pod názvem SAFÍR založil Turnovský mapový okruh. Tehdy se stal jeho vedoucím Jiří Baudyš, který se staral, aby činnost kroužku alespoň neoficiálně dále pokračovala. Kontinuita organizované amatérské fotografie v tomto regionu tak v tomto období nebyla přerušena.

Do jisté míry zlomovým se stal rok 1979, kdy se ujal vedení Karel Kulhavý, který kolem sebe seskupil skupinku několika nadšených fotografů-amatérů, aby se společně pokusili oživit dlouholetou tradici fotoklubu v Turnově. Scházeli se celý rok kde se dalo, někdy i v bytech jednotlivých členů. S přibývajícími zkušenostmi se zvyšovaly i úkoly, které si kladli.To už vyžadovalo mít zřizovatele, který by mohl poskytnout jak místnost pro schůzky a také minimální technické a finanční zázemí.

V roce 1981  klub vyhlásil 1. ročník fotosoutěže věnované krajinářské fotografii nazvané ,,CHKO Český ráj ve fotografii" nyní ZEMSKÝ RÁJ. Tuto soutěž od 16. ročníku podporavalo Ministerstvo životního prostředí. Po 18.ročníku se často měnili páni ministři a podpora soutěže pro nepochopení tím zanikla.

Od roku 1993 působí fotoklub jako samostatné sdružení s právní subjektivitou. Od téhož roku provozuje ve vlastní režii v pronajatých prostorech  muzea Českého ráje v Turnově GALERII SAFÍR, kde se zatím představilo více než 280 našich i zahraničních autorů. Fotoklub má své členy nejen v srdci Českého ráje, ale i na dalších místech republiky. Řádnými členy jsou také fotografové ze Švédska, kteří navštěvují Turnov a svými pracemi se účastní společných výstav a soutěží. O členství projevili zájem i další zahraniční fotografové. Fotoklub je spoluzakladatelem KONTAKTU - sdružení fotografů Euroregionu Nisa, kde se aktivně podílí na jeho činnosti. Do jeho vedení byl na první ustavující valné hromadě zvolen předseda turnovského Safíru Břetislav Jansa.

V galerii Safír, uspořádali současní i minulí členové fotoklubu více než 450 výstav. V roce 2014 přesáhl počet celkem pořádaných výstav u nás i v zahraničí 1000. Jako doklad bohaté činnosti zmiňme ještě řadu společných zahraničních cest, např. do Norska, Španělska  na Korsiku, Sardinii, do Polska či Černé hory, kde navštěvují mimo jiné přednostně NP.

Od 9. června 2015 je fotoklub zapsán u Krajského soudu v Hradci Králové jako FOTOKLUB SAFÍR TURNOV,z.s.   Více zde: https://fotoklubsafir.webnode.cz/o-nas/

 Mimo této činnosti si členové fotoklubu dávají pro zpestření úkoly. Pokud se zadaří, tak z toho vzniknou i výstavní kolekce jako je například tato na téma „DETAIL“.