Neděle, 16 Prosinec 2018
František Illek - Mistr fotografického obrazu PDF Tisk Email
Illek F3944x.jpg
František Illek
se narodil v roce  1904 v  Koutě u Domažlic. V letech 1918-1922 se u Václava Horna v Plzni vyučil fotografem. Jak učednická léta, tak následná práce reportéra a  posléze vedoucího fotoateliéru v agentuře Centropress byly pro jeho další vývoj podstatné. V míře dnes již zcela neznámé totiž ovládl fotografické řemeslo ve všech jeho nuancích.Vedle pozorovacího talentu, schopnosti rychlé reakce a výběru toho nejpodstatnějšího pro dobrou kompozici, jež  mu byly dány do vínku, přispívala k výslednému dojmu jeho fotografií schopnost dokonale využít možností fotografického procesu a profesionální zvládnutí všech úkolů, od  expozice po zvětšování výsledných kopií.   Když později s Pavlem Altschulem a Alexandrem Paulem založil sajostatnou agenturu Press Photo Servis, její ateliér byl jedním z nejvýznamnějších v 30. a 40. letech  a určoval moderní podobu reklamní a užité fotografie.  Ateliér spolupracoval s výtvarnými umělci a teoretiky své doby, přes P. Alltschula  i s populárním magazínem Světozor. Illek  byl zpočátku sportovním reportérem, později se v souvislosti se zakázkami Družstevní práce specializoval na sklo a keramiku. Proslulé jsou jeho snímky architektury, vyznačující se smyslem pro svébytnost jednotlivých stylů a uměním fotografickým viděním bezpečně odhalit zajímavosti fotografované stavby.
Illek F3938x.jpgIllek F3945x.jpg
Zvládal romantizující záběry klasických stavebních prvků stejně jako moderní fotografické pojetí architektury avantgardní. Na svém kontě má i několik knih o výtvarném umění. Stranou jeho zájmu nestála po celý život reportáž, cizí mu nebyla ani fotografie divadelní. Velkou jeho láskou bylo zpodobení krásy  české krajiny, s jejími typickými prvky, na něž je hrdý každý Čech. Po přechodu k volné tvorbě v padesátých letech vytvořil řadu krajin velebících rodnou zemi.  Tyto trochu vyzněním staromódní, romantizující a zároveň technicistní čisté fotografie, skvěle řemeslně zvládnuté připomínají klasické krajinomalby, téměř jako reprodukce starých mistrů. Výtvarná členitost polí, jemné přechody motivů a dramatická obloha jsou typickými prvky těchto do detailu propracovaných fotografických obrazů oscilujících mezi puristickým piktorialismem a moderním pojetím fotografie.
Illek F3948x.jpgIllek F3949x.jpg 
František Illek zemřel roku 1969 v Praze. O rok později byla v pražské výstavní síni Fotochema uspořádána jeho velká souhrnná výstava.

VĚRA MATĚJŮ