Středa, 12 Prosinec 2018
Mistrem SČF se stal Milan Havlíček PDF Tisk Email
Porota ve složení: PhDr. Dana Kyndrová, fotografka, PhDr. Věra Matějů, Svaz českých fotografů, RNDr. Josef Mühldorf, 1.český klub fotografů amatérů Nekázanka,  Milan Sedláček, Artama, jednohlasně rozhodla, že se Mistrem SČF pro rok 2011 stal Milan Havlíček z Kyjova. Rozhodnutí padlo na základě předložené reportáže Houslař Jožka Krist a souboru Slovácká krajina. Kandidáty Mistra SČF jsou pro tento rok Karel Slánský, Pavla Vrbová, Eva Stanovská, Miloš Komárek, Antonín Říha a Josef Franc.Někteří z nich se mezi prvních deset dostali již opakovaně a mohou v souladu s propozicemi soutěže požádat o udělení titulu Autor Svazu českých fotografů. Diplomy jim byly předány 26.7.2012. Fotogalerie.....

Výběr ze soutěžních prací Mistra SČF a jeho kandidátů představuje výstava ve Fotogalerii Václav Lídl, Praha 3 - Vinohrady, Libická 10. Spojení: Metro A – stanice Flora, tramvaj č.11 – zastávka Radhošťská. Je otevřena do 5.8. 2012, denně 14-18 hod.

Soutěž o Mistra SČF je jednou z nejstarších soutěží pořádaných pro fotografy u nás. Její počátky spadají do 40. let minulého století, kdy ji pořádal tehdejší Svaz československých klubů fotografů amatérů, na jehož historii i koncepci současný Svaz českých fotografů navázal. Soutěž byla několikrát obnovena: v 70. letech, v druhé polovině 90. let a konečně v roce 2007, kdy byla opět po odmlce vyhlášena v souvislosti s rozšířením činnosti svazu a otevřením vlastní výstavní síně – Galerie SČF v Kollárově ulici na Praze 8. Spolu s aktualizovanou soutěží o Mistra SČF a Juniora SČF byl znovuvzkříšen i titul Autor SČF. Naše nejstarší fotografická organizace se tak vrací ke svým nejlepším tradicím. Obě soutěže jsou pořádány každoročně a z vítězných snímků je v každém roce uspořádána výstava. Soutěž pro mladé tvůrce mají  navíc velký význam  srovnávací a  edukativní.

dscf0439 dscf0440 dscf0443 dscf0444 dscf0445 dscf0447 dscf0448 dscf0450 dscf0451 dscf0452

V historii soutěže se jako mistři i autoři zařazení do první desítky (nynější kandidáti) objevují fotografové dnes zvučných jmen (např. K. O.Hrubý, Přemysl Koblic, Petr Sikula, Dalibor Stach, František Dostál, Jaroslav Kučera, Jindřich Štreit či Zdeněk Halámek).

Prvním Mistrem obnovené soutěže se stal v roce 2007 Milan Bartoš z Prahy, za rok 2008 Mistr vybrán nebyl, pouze 10 nejlepších – kandidátů Mistra, za rok 2009 byl  Mistrem  Antonín Říha z Bohdíkova. Mistrem SČF za rok 2010 se stal severočeský fotograf Václav Lahovský. Do první desítky se v roce 2010 dostali bez určení pořadí: Karel Fink, Jaroslav Klásek, Vladimír Oliva, Bohumil Petrlík, Antonín Říha, Michal Siroň, Karel Slánský, Jiří Synek a Pavla Vrbová.


Prestiž  soutěže se stále zvyšuje a rovnoměrně s tím stoupá i kvalita posuzovaných fotografií. Těšíme se již na příští ročník s uzávěrkou v lednu 2013.